XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترای مدیریت ورزشی، گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران
2- دانشیار مدیریت ورزشی، مرکز تحقیقات طب ورزشی، واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران. (نویسنده مسئول) ، dr.mostahfezian@gmail.com
3- استادیار ، مرکز تحقیقات طب ورزشی، واحد نجف‌آباد، دانشگاه ‌آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران
چکیده:   (1378 مشاهده)
رشد ورزش کبدی، توسعه و پیشرفت آن، مستلزم توانایی پیش‌بینی عدم‌قطعیت‌ها است. کبدی به عنوان یک ورزش در حال توسعه در ایران با پیشرفت‌های زیادی روبرو بوده است، اما در عین حال، چالش‌ها همچنان ممکن است آینده آن را تحت تأثیر قرار دهند، به ویژه از آنجایی که درک محدودی در مورد آینده احتمالی آن و راه‌هایی که در آینده مربوطه باید طی شود وجود دارد. از این‌رو در این مطالعه یک برنامه‌ریزی سناریوی چندجانبه برای توسعه سناریوهای آینده ورزش کبدی ایران، با استفاده از نقطه‌نظرات ذینفعان در مورد روندها و عدم‌قطعیت‌های حیاتی که ممکن است آینده ورزش کبدی را برای ایجاد استراتژی‌های اقدام‌محور شکل دهد، مورد استفاده قرار گرفت. مشارکت­کنندگان مطالعۀ تحلیلی و اکتشافی حاضر شامل 28 نفر از ذینفعان داخلی و خارجی ورزش کبدی ایران بودند که بر اساس نمونه­گیری هدفمند انتخاب شدند. گردآوری داده‌ها با مصاحبه و پرسش­نامه­ باز صورت گرفت. تحلیل داده‌ها با الگوی شش مرحله‌ای سناریونگاری تلفیقی لیپتزیگ و رولندبرگر، صورت پذیرفت. یافته‌ها و تحلیل 29 عامل اصلی بدست آمده، منجر به تولید دو عدم­قطعیت کلیدی و چهار سناریو با عناوین قهرمان، سوپر لیگ، سبک زندگی فعال و همیشه بازنده گردید. به منظور توسعۀ ورزش کبدی ایران، باید تحول در ساختار فرآیندی با هدف نهادینه‌سازی ورزش کبدی در ابعاد جغرافیایی با رویکرد حرفه‌ای و همگانی، صورت پذیرد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت ورزشی
دریافت: 1402/5/4 | پذیرش: 1402/10/12 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1402/10/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهش در مدیریت ورزشی و رفتار حرکتی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Research in Sport Management and Motor Behavior

Designed & Developed by : Yektaweb